Évek óta foglalkozom a témával, főleg személyes okokból kifolyólag. Nem egészségügyi posztot akarok írni, nem akarom ismertetni a pánikbetegség tüneteit és válfajait, erről van éppen elég információ az interneten.
Mivel a pánikrohamok és a szorongások egyre gyakoribbak minden korosztálynál, ezért azokról a könyvekről szeretnék írni, amik segíthetnek a továbblépésben és a tünetek csökkentésében.
Shirley Trickett: Csak semmi pánik! (Hogyan birkózzunk meg pánikrohamainkkal)
A Park Kiadó gondozásában jelent meg ez a könyv és nálam az áttörést jelentette. Az a tény, hogy a könyv 1992-ben íródott, ne tévesszen meg senkit, a lényege ma is aktuális és nagyon sok olyan dologról van benne szó, ami tényleg segít és máshol nem olvastam róla azóta sem.
Harriet Lerner: Hívatlan vendégeink (Félelem, szorongás, szégyen)
Szintén a Hétköznapi Pszichológia sorozatban jelent meg ez a kötet is. Az írónő saját és környezete tapasztalatain, elbeszélésein keresztül hozza közel ezeket az érzéseket. Segít elfogadni és a helyükön kezelni őket. A rengeteg példa pedig alátámasztja, hogy nem vagyunk egyedül ezekkel a problémákkal, mással is történnek hasonló dolgok, még akkor is, ha ez kívülről nem látszik.
Almási Kitti: Bátran élni (Félelmeink és gátlásaink leküzdése)
Elképesztően előítéletes voltam Almási Kitti munkásságával kapcsolatban. Többen is ajánlották előtte a könyveit, de egy orrfelhúzással utasítottam vissza. Azt hittem, hogy ő is egy olyan celeb pszichológus, aki osztja az észt a médiában.
Szerencsére a legújabb könyve alcíme annyira megfogott, hogy belenéztem néhány vele készült interjúba. Ilyen intelligens, értelmes, higgadt nővel ritkán volt szerencsém találkozni a képernyőn. Szóval rögtön megvettem a könyvet.
Még ha túlzónak hat is a kijelentés: Aranyat ért! :)
Tari Annamária: Generációk online, Y generáció
Ez a két könyv segített megérteni a generációs különbségeket, ezek előnyeit, hátrányait, az egymáshoz való viszonyunkat. Segített új célokat kitűzni, a saját képességeimet feltérképezni és elhelyezni magamat a világban. Ajánlom minden fiatal figyelmébe!
A fent említett könyvek mellett még a következő dolgok váltak be nálam:
- autogén tréning (relaxációs technika, amellyel ez egész testet el lehet lazítani, gyakorlással bármilyen helyzetben alkalmazható, már a kezdődő pánikroham első tüneteinél is tudod alkalmazni)
kép: themastershift.com
- jobb agyféltekés rajzolás (a kreatív agyfélteke behangolásával egy csomó új gondolat, ötlet és öröm tör fel belőled, ami addig is ott volt, csak nem kapott teret)
kép: a saját rajzom az első és a harmadik napon
- színezés (szintén nagyon jó arra, hogy a kreatív oldalad felébredjen, bővebben ebben a posztomban írtam erről)
kép: saját színezés a TKK Kiadó Belső béke - kifestő felnőtteknek c. könyvből
- 10 perc tánc (nem vagyok egy sportos alkat, de rá tudtam magam venni arra, hogy napi 10 percet táncolok a kedvenc számaimra, úgy, ahogy éppen jön. Képzeld el, hogy egy buliban vagy, ahol mindenki úgy táncol, mint te és felejtsd el, hogy ez esetleg hülyén néz ki kívülről. Ha valaki rád nyit közben csak mondd meg az igazat: Nekem jár ez a 10 perc, bocsi! :))
kép: 1000awesomethings.com
Remélem érdemes volt megírni ezt a posztot és segít valakinek valahol, aki pont most keres információt a témában.
Végezetül egy rövid videó a pánikbetegségről:
Ha tetszett és olvasnál több hasonlót, like-old a facebook-on is a blogot! :) Köszi! :)