Újraolvasó

Újraolvasó

Háttérbe szorított klasszikus krimiírók

2016. október 10. - AmyRose

Amikor szóba kerül a detektívtörténet, mint műfaj, a legtöbbeknek Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes-a ugrik be elsőre, vagy női vonalon Agatha Christie. Ezzel nincs is semmi baj, mert mindkét írónak hatalmas az életműve és megérdemelten állnak az első helyen.

Mellettük viszont van még egy csomó olyan krimiíró, aki vagy csak alig vagy egyáltalán nem ismert a magyar olvasók számára. Én most összegyűjtöttem párat, akik megalapozták a klasszikus krimi iránti rajongásomat:

Raymond Chandler

A gengszterek Amerikája, kihalt utcák, neonvilágítás és korrupt zsaruk. Az esőtől áztatott utcán parkol valahol Philip Marlowe magánnyomozó kocsija, összehúzott szemmel kémleli az utcát, cigarettafüstje betölti az utasteret. Az alvilág és a rendőrség is jól ismeri, vág az esze, ismeri a kiskapukat és valahogy mindig szúrja valakinek a szemét. Törvényen kívülinek, lázadónak van bélyegezve egy olyan világban, ahol az igazság mindig annak az oldalán áll, aki jobban helyezkedik.

Chandler írásai eléggé pofon vágják az embert. A tehetetlenség, a kétségbeesés, az igazságért való harc hiábavalósága felbosszantja az embert. Minden pillanatban ott vagyunk a helyszínen, nem tudunk elszakadni a történettől, egyszerűen nem tudjuk letenni a könyvet. Minden egy kicsit lassú, ködös, de mégis életszerű és izgalmas.

Annak, aki szereti a gengsztertörténeteket vagy érdekli ez a világ, kötelező olvasmány!

Ajánlott címek: Asszony a tóban, A gyöngy bajjal jár, Kedvesem, isten veled!, A hosszú álom, Elkéstél, Terry!, A magas ablak

wegotthiscovered_com.jpg

Humphrey Bogart és Lauren Bacall a Hosszú álom c. filmben

kép: wegotthiscovered.com 

E.D. Biggers

Charlie Chan megalkotója biztos sokaknak ismerős. Sajnos magyarul elég kevés könyve jelent meg, de minden krimirajongónak a polcán ott van 1-2 kötet. Talán elsőre egy kicsit darabosnak hat a stílusa, de a fondorlatos bűnügyek, Charlie Chan bölcs és megnyugtató karaktere és az egzotikus környezet gyorsan magával ragadja az olvasót.

Ajánlott címek: Charlie Chan zavarba jön, Charlie Chan találkozása a fekete tevével, Charlie Chan színre lép, A kínai papagáj, A sárga detektív

20161010_112220.jpg

G.K. Chesterton

Jelenleg is fut a fő karakter, Brown atya kalandjairól szóló sorozat az angol és a magyar csatornákon is. A könyvekhez képest nagyon sok mindent megváltoztattak, ezért akit tényleg érdekelnek a szófukar, meggondolt katolikus pap nyomozói bravúrjai, mindenképpen olvassa el őket.

Nem mindenkinek ajánlom, mert a stílusa olykor túlságosan is leíró, de remek irodalmi eszközökkel él, úgyhogy ebben is biztos sokan találnak plusz értéket.

Ajánott címek: Brown atya ártatlansága, Brown atya botránya, Brown atya hitetlensége, Brown atya titka

ustvseriesdownload_com.jpg

kép: ustvseriesdownload.com 

Rex Stout

Fő karaktere Nero Wolfe new york-i magánnyomozó, aki szinte soha nem hagyja el a házát, utálja az embereket, két szenvedélye az evés és az orchideák. Mindenben személyi titkárára, Archie Goodwin-ra támaszkodik, akit az őrületbe kerget különcségeivel. Wolfe zseniális elméje és Goodwin bátor és lehengerlő fellépése együtt mindig beváltja a hozzá fűzött reményeket és felgöngyölítik a rejtélyeket.

Magyarul csak egy könyvével találkoztam, A vörös dobozzal. Szerencsére az ő munkásságából is készült több filmes adaptáció, úgyhogy akit érdekel, nem marad alapanyag nélkül. Nekem a jelenleg is képernyőn lévő Nero Wolfe rejtélyei a kedvencem, amit az olaszok csináltak, New York-ból Rómába helyezve át az eseményeket. A mindössze 8 részes sorozatot mindenkinek ajánlom, jó színészek, jó átdolgozás, igényes kivitelezés és egy csomó vicces párbeszéd.

est_hu_1.jpg

kép: est.hu 

Ellery Queen

Ő nagy kedvencem, elsősorban azért, mert remek humora van és elképesztő történeteket hoz össze. Na igen, csak hogy közben kiderült, hogy ez a név egy írópárost takar, akik közösen írták ezeket a zseniális regényeket. Az egyikük találta ki a történetet és a nyomokat, a másik pedig szavakba öntötte mindezt. Az Ellery Queen álnév a fő karakter neve is egyben.

Ellery Queen egy fiatal értelmiségi, aki apjának, Queen felügyelőnek (annak legbőszebb tiltakozása ellenére) segít megoldani a bűneseteket. A legjobb rész az, amikor a végkifejlet előtt a szerző vagy szerzők bevonják az olvasót is a nyomozásba. Mielőtt tovább olvasna az ember, lehetőséget kap arra, hogy kitalálja ki a gyilkos. Minden információ a rendelkezésére áll, ezért törheti a fejét ameddig csak jól esik, aztán ha már nem bírja tovább elolvashatja a végét és ellenőrizheti, hogy jól gondolkodott-e.

Mivel személyes kedvencről van szó, ezért áradozhatnék még itt, de inkább meghagyom a felfedezés örömét másoknak is!

Ajánlott címek: A mandarin bűnügy, Gyilkosság a Spanyol-fokon, Ház a félúton, A bűn eredete, Gyilkosság rendelésre

20161010_111900.jpg

E.S. Gardner

Ezek a történetek szintén nagyon izgalmasak, de főleg a jogi háttere az érdekes. A fő karakter egy zseniális ügyvéd, Perry Mason, aki bájos titkárnője Della Street közreműködésével oldja meg ügyfelei jogi problémáit és közben mindenféle gyanús és veszélyes szituációkban találja magát. Végül a bíróságon kell képviselnie ügyfele érdekeit, ahol általában rosszindulattal és kemény ellenfelekkel kell megküzdenie. Azért végül többnyire az igazság győz és hulla fáradtan viszi el vacsorázni titkárnőjét, ahol átbeszélik az ügyet.

A könyveket mindig más jogszakértőnek ajánlja, ez is bizonyítja, hogy az egyes történetek gondos utánajárás és jogi korrektség alapján íródtak. Akit érdekel az amerikai jogrendszer, ne hagyja ki!

Szerencsére magyarul is rengeteg Perry Mason történet jelent meg, ezért nem tudok csak pár címet kiemelni. Egyik jobb, mint a másik.

20161010_112553.jpg

További kalandozásokhoz ajánlanám a Mesterdetektív Kiskönyvtár köteteit!

Végezetül egy örök kedvenc, egy olyan vígjáték, amelyben a legismertebb detektívek eltúlzott karakterei együtt nyomoznak:

Ha tetszett és olvasnál több hasonlót, like-old a facebook-on is a blogot! :) Köszi! :)

A bejegyzés trackback címe:

https://ujraolvaso.blog.hu/api/trackback/id/tr9111788713

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása